آشنایی با مفهوم گرافیک

واژه گرافیک از مصدر یونانی آن Graphin به معنای نوشتن گرفته شده است و ریشه‌ی آن در اصل به معنای (خراشیدن) و (حک کردن) است.

پس از اختزاع چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ آلمانی درقرن پانزدهم میلادی گرافیک وارد مرحله‌ی نوینی شده است و از امکانات بالقوه صنعت چاپ بهره‌مند گردید. در سده هجدهم میلادی، انقلاب صنعتی سبب تغییرات بنیادینی در چاپ، حروف چینی و کاغذ سازی شد. در این دوران، توانمندی فناوری چاپ در تکـثیر، موجب گسترش و سرعت بخشیدن به ارتباطات شد و زبانی که این ارتباطات را ممکن ساخته بود گرافیک بود. زمینه‌ای که رفته رفته به حرفه‌ای مستقل تبدیل شد و طراحی گرافیک نام گرفت.

بعد از جنگ جهانی دوم کاربرد این حرفه فراگیر شد و با ظهور و انتشارات مطبوعات، تصویرسازی حرفه‌ای نیز قدم به عرصه‌ گرافیک گذاشت و بدین ترتیب، نقش طراحی گرافیک به عنوان اصلی مهم در زمینه‌ی اطلاع رسانی تثبیت شد. طراحی گرافیک در روزگار ما یکی از شیوه‌های مهم ارتباط، تبلیغ، پیام رسانی و فرهنگ سازی است. در جوامع پیشرفته در همه‌ی زمینه‌ها و زوایای زندگی، حضوری جدی و محسوس دارد.

امروزه هنر گرافیک وسیله‌ای برای آگاه کردن مصرف کننده از کیفییت موضوع مصرف است درصد کمی از موضوعات مصرفی شامل کالاهای تجاری می‌شود و قسمت بیشتر آن کیفیتی فرهنگی-آموزشی دارند. مانند شناساندن انواع فعالیت‌های فکری انسان به وسیله‌ی تصویر.

گرافیک در عصر ما علاوه بر کتاب آرایی و مصارف گذشته به عرصه‌ تبلیغات تجاری- اعلانات دیواری (پوستر)- مطبوعاتی- نشانه‌ها و غیره راه یافته است .حتی از این حد هم تجاوز کرده و با ورود به عالم سینما و تلویزیون در عنوان بندی (تیتراژ) فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی-نقاشی متحرک (انیمیشن) و تبلیغات تجاری در این گونه رسانه‌ها کاربرد دارد.
بدین جهت ملاحظه می‌کنیم که این هنر رفته رفته چنان تحول و تنوع پیدا کرده که هر لحظه نیازمند تعریف جدیدتری است. زیرا ابعاد و جنبه‌های تازه، تعاریف قبلی را از بین می‌برند.

گرافیک مجموعه‌ای از هنر‌های تجسمی است. گرافیک یا به عبارت کامل‌تر طراحی گرافیک (Graphic Desing)، به کارگیری تکنیک‌های مختلف خلق آثار دو بعدی بر روی سطوح مختلفی نظیر کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، نمایشگر رایانه، سنگ و… است که در جهت رساندن پیامی خاص به بیننده انجام می‌پذیرد.

گرافیک در فرهنگ معین (به معنای نمودار ترسیمی و اشکال) است. همچنین در واژنامه هنرهای تجسمی، معنی Graphic Arts آمده است.

استاد مرتضی ممیز که ایشان را پدر هنر گرافیک معاصر ایران می‌نامند نیز گرافیک را اینگونه تعریف کرده است: گرافیک یعنی خلاصه کردن یک عنصر تصویری تا جایی که پیام خود را از دست ندهد.


منبع: کتاب طراحی گرافیکی-سیاه و سفید (اثر مهندس محمدرضا افروز / مهران فغانی)

نکته: عکس‌ها و توضیحات موجود در این مطلب، نتیجه جستجو و پژوهش تهیه کننده می‌باشد.

تهیه شده توسط کتایون محمدی